czego nie jeść przed bieganiem?

5 potraw/produktów, których lepiej nie jeść przed bieganiem

By uczynić bieganie łatwiejszym i przyjemnym zadbaj o odpowiedni dobór produktów spożywczych przed treningiem. Wybieraj mądrze, aby uniknąć problemów żołądkowo-jelitowych i zmniejszyć ryzyko konieczności przerwania treningu lub zawodów. Tak naprawdę wystarczy przestrzegać kilku zasad, aby dobrze dobrane paliwo przełożyło się na wyniki i dobre samopoczucie w dniu biegu. Jest jednak kilka potraw i produktów, które spożyte przed bieganiem mogą wywołać nieprzyjemne dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Czego w takim razie lepiej się wystrzegać przed treningiem?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie produkty pełnoziarniste lepiej unikać przed bieganiem?
  • W jaki sposób ostre przyprawy mogą wpłynąć na trening biegowy?
  • Dlaczego lepiej nie jeść warzyw strączkowych przed bieganiem?

1. Produktów pełnoziarnistych

Mimo, iż są to produkty bardzo zdrowe i powinny na co dzień znaleźć się w naszej diecie, to przed bieganiem, ze względu na wysoką zawartość błonnika, czyli włókna pokarmowego drażniącego przewód pokarmowy, przyspieszającego perystaltykę jelit zupełnie się nie sprawdzą. Ponadto nadmiar błonnika może powodować wzdęcia, czy nawet biegunkę. Szczególnie warto wyeliminować tutaj produkty będące źródłem frakcji błonnika nierozpuszczalnego. Do tej grupy produktów należą m.in.: pieczywo pełnoziarniste, kasza gryczana czy otręby. W zamian warto  zdecydowanie podstawić na produkty lżejsze dla naszego układu pokarmowego- np. ryżowe albo pszenne. Takie przekąski pozwolą Ci osiągnąć lepsze wyniki, bez problemów żołądkowo-jelitowych. 

2. Potraw smażonych 

Tej grupy potraw powinniśmy się wystrzegać nawet na co dzień! Ale przed bieganiem tym bardziej trzymaj się od nich z daleka. To grupa produktów, które trawią się bardzo długo i mogą zalegać w żołądku. Co w konsekwencji może przyczyniać się do zaburzeń żołądkowo-jelitowych takich jak: biegunka, wzdęcia, nadmierna ilość gazów czy uczucie dyskomfortu w jamie brzusznej. 

3. Pikantnych przypraw, czyli m.in. potraw kuchni meksykańskiej 

Mimo, że kuchnia meksykańska brzmi kusząco, przed bieganiem może zakończyć się kolką, bądź niestrawnością w trakcie biegu. Chodź pikantne przyprawy wykazują szereg pozytywnych właściwości na nasz organizm (zdrowy organizm), to przyspieszają nasz metabolizm. Połączenie ich z wysiłkiem fizycznym może prowadzić do podrażnienia błony wyścielającej nasze jelita, co w konsekwencji może zakończyć się rewolucjami żołądkowymi.

4. Dużych ilości czekolady

Pewnie wielu z Was pomyśli, ale jak to? Na wielu portalach znajdziemy przepisy na posiłki przedtreningowe z jej dodatkiem. Gorzka czekolada to oczywiście wartościowy składnik naszej diety. Bogata w polifenole, witaminy, a także takie pierwiastki jak np. potas, czy cynk. Przyjrzyj się jednak składowi czekolady – to w głównej mierze obok cukru – tłuszcze, czyli składnik najmniej przyjazny biegaczom w okresie treningu. Tłuszcze spowalniają opróżnianie żołądka i trawienie, a zbyt duża ilość tego makroskładnika w posiłku przedtreningowym może spowodować, że podczas wysiłku poczujemy się senni i ociężali. Dlatego dla naszego dobra lepiej odłożyć ją na później. Oczywiście niewielki dodatek dobrej jakości tłuszczu będzie dobrym akcentem do posiłku, który zjadamy ok. 2-3h przed rozpoczęciem biegu. 

5. Roślin strączkowych 

Rośliny strączkowe to kolejna grupa produktów spożywczych bardzo zdrowych, bogatych w białko, ale także błonnik, których wybór przed biegiem, nie będzie najlepszym pomysłem. Zawierają one w swoim składzie oligosacharydy, których trawienie w ludzkim organizmie jest utrudnione ze względu na brak enzymów rozkładających jedno z wiązań chemicznych. Spowolnione trawienie takich produktów, może wprowadzić do zalegania pokarmu w przewodzie pokarmowym i uczucia dyskomfortu. Ponadto węglowodany te z łatwością podlegają fermentacji bakteryjnej w jelicie grubym, co może prowadzić do wzdęć brzucha, czy powstawania znacznej ilości gazów. 

Oczywiście to tylko przykładów produktów/grup produktów których lepiej unikać przed wysiłkiem. Musimy jednak pamiętać o tym, że optymalizacja żywienia około treningowego to temat bardzo zindywidualizowany. Ale omijając tych kilka produktów, powinniśmy z większą łatwością znaleźć swój idealny posiłek, po którym w trakcie wysiłku nasz organizm będzie czuł się komfortowo, a trening przebiegnie zgodnie z założeniami i uśmiechem na ustach. 

Sprawdź pozostałe wpisy z tej kategorii