kreatyna dla sportowców

Co warto wiedzieć o kreatynie?

Kreatyna, to naturalne połączenie trzech aminokwasów. W jej konstrukcję wchodzi l-glicyna, l – metionina oraz l – arginina. Dzięki temu, że wytwarzana jest przez organizm z naturalnych produktów – nie jest uznawana za doping. Powstaje dzięki dobrze zbilansowanej diecie w której skład wchodzą pełnowartościowe źródła białka m.in. z ryb oraz czerwonego mięsa. Od 1970 roku badania potwierdzają, że suplementacja kreatyną może znacząco polepszać wyniki sportowe, jednak od lat 90-tych zaczęto ją powszechnie stosować. Jakie zalety posiada kreatyna? Dowiecie się Państwo z tego artykułu! 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego warto spożywać kreatynę?
  • Kto powinien brać kreatynę?
  • Jak przygotować organizm przez spożywaniem kreatyny?

Jak kreatyna wpływa na nastrój?

Z badań jakie wykonano jasno wynika, że przez 8 tygodni regularnej suplementacji kreatyną udało się zredukować symptomy depresji nawet o 50%. Jeśli ktoś cierpi na dwubiegunowość to jak się okazuje kreatyna jest w stanie nam w tym skutecznie pomóc.

Na ciągłe zmęczenie zalecana jest kreatyna

Już nawet sama kreatyna jest w stanie znacząco zmniejszyć poziom zmęczenia. Według przeprowadzonych badań regularne przyjmowanie kreatyny pomaga nie tylko osobą, które są zmęczone przez aktywność fizyczną. Pomoże nawet tym osobą, które odczuwają nadmierne zmęczenie wynikające ze zbyt małej ilości snu w ciągu doby, dlatego naprawdę warto jest regularnie suplementować kreatynę.

Co zrobić, gdy podczas treningu nie mamy siły?

Regularne i codzienne suplementowanie kreatyny zdecydowanie zwiększa ilości glikogenu magazynowanego w Twoich mięśniach. Dzięki temu, jesteśmy w stanie w trakcie wykonywanych treningów wykorzystywać znacznie większą pulę energii, co przekłada się na nasze wyniki siłowe i efektywność treningową.

Coś w pełni bezpiecznego dla dzieci

Jest to jak najbardziej prawda i nie możemy mieć co do tego wątpliwości. Przeprowadzone badanie wykazały, że kreatyna u dzieci po urazie mózgu przez 6 miesięcy zniwelowała wcześniejsze objawy takie jak zawroty głowy czy bóle. Warunkiem było przyjmowanie jej w dużych ilościach.

Kreatyna jest skuteczna na choroby neurologiczne

Jeśli chodzi o choroby neurologiczne to bardzo ważne jest zmniejszenie poziomu fosfokreatyny w naszym mózgu. Ponieważ kreatyna może zwiększyć te poziomy, może pomóc zmniejszyć lub spowolnić postęp choroby. Jeśli chodzi o mysz, która była z chorobą Huntingtona to kreatyna dała radę przywrócić zasoby fosfokreatyny w mózgu do 72% poziomów sprzed choroby. Z kolei u myszy kontrolnych było to tylko 26%. Tak, więc jak widać efekt był całkiem spory.

Kreatynę można stosować przez cały rok

Warto wiedzieć, że kreatyna to związek endogenny, a co za tym idzie jest samodzielnie syntezowana przez nasz organizm. Jednocześnie jest to znak dla nas o tym, że nie jest to nic nowego dla naszego organizmu przez co nie ma konieczności wprowadzania tego w powolnym tempie tylko po prostu można zacząć suplementację.

Odpowiednie przygotowanie do suplementacji kreatyną

Jak się okazuje podobnie jak większość suplementów diety, tak samo kreatyna wymaga odpowiedniego – przynajmniej półrocznego doświadczenia przed rozpoczęciem regularnej suplementacji i warto o tym pamiętać.

Szybszy wzrost mięśni, dzięki kreatynie

Jak się okazuję kreatynę uznaje się za najskuteczniejszy na całym świecie suplement diety na porost mięśni. Według badań znaczne efekty widoczne są już nawet po tygodniu stosowania – jest to beztłuszczowa masa mięśniowa, a także w znaczny sposób zwiększa się ich wielkość.

Kreatyna zwiększa przemianę materii


W przeprowadzonych badaniach farmakologicznych ustalono, że regularne przyjmowanie kreatyny nie tylko poprawia siłę oraz masę mięśniową naszego ciała, lecz również redukuje tkankę tłuszczową. Kreatyna połączona z treningami interwałowymi znacząco zwiększa naszą przemianę materii i pomaga zgubić zbędne kilogramy.

Choroba Parkinsona i leczenie kreatyną

Podczas choroby Parkinsona redukowany jest kluczowy neuroprzekaźnik w naszym mózgu – dopamina. Jeśli poziom dopaminy jest mocno obniżony to następuje śmierć komórek mózgu oraz występuje drżenie, upośledzenie mowy czy utrata funkcji mięśni. Jak się okazuje kreatyna działa korzystnie na myszy z chorobą Parkinsona – zapobiega w 90% przypadków spadkowi dopaminy.

Jak widać – przyjmowanie kreatyny nie wiąże się jedynie z sportowym trybem życia, lecz również z ogólnymi medycznymi zastosowaniami. W związku z jej bezpieczeństwem, ceną, a także licznymi badaniami, które potwierdzają prozdrowotne właściwości – warto przemyśleć zakup tegoż suplementu. Zachęcamy jednak do spożywania tego produktu zgodnie z zaleceniami dietetyka, bądź lekarza. 

Sprawdź pozostałe wpisy z tej kategorii